רוחניות

על הרוחניות אלוהים והיצר הרע.

טוב יהיה לאדם לחיות באמונה ללא פחד אלא בשמחה ובאהבה. אלוהים נמצא בכל אחד מאיתנו ובכל דבר ביקום.

קיבלנו מתנה ייחודית קיבלנו תורה שגדושה במצוות ותובנות,.שהן הבסיס לקיום האנושי.אנו חיים בדור שבו החומר שולט וכמעט ואין בעיות קיומיות,ובכל זאת אנו עדים ורואים את הנוער של היום מבולבל בחיפושים עצמיים,וסובל מחוסר יציבות. דור של מחפשי דרכים בנסיעות ממושכות,בסדנאות חיפוש עצמי,או חלילה באלימות ואלכוהול.

הם מחפשים אחר האמת והמשמעות בחיים. יהיה פשוט יותר לחזק את החוסן באמונה שלנו ובמתנות שקיבלנו,והכל בצורה מאוזנת וחכמה על פי יכולת ההכלה.

לכולנו יש יצרים, המסוכן ביותר,זה היצר הרע.

היצר הרע של האדם מגיע אליו בכל פעם בצורה אחרת. הוא מרתק אותו, מפתה, מסקרן ומושך. היצר הרע מופיע בתחפושות שונות ומאתגר אותו. פעם זהו יצור לוחץ שמנסה לגרור אותו לטעויות שמחירן יקר, כמו הנחש לחווה, ועגל הזהב, כמו אשת פוטיפר שכמעט הצליחה לגרור את יוסף לחטא במצרים, פרעה שמשעבד עם בניסיון להשכיח את דתו ובת שבע לדוד כפיתוי מיני.

היצר הרע נברא כבר בבריאת האדם, כדי ליצור מבחן לכושר הבחירה שלו. כאמור, לאדם ניתנו דרכים שונות: אחת קלה, מפתה ומרתקת, והשנייה קשה וארוכה. האדם בוחן את שתי הדרכים, הוא כבר בוגר וחכם ויודע בדיוק מהי הבחירה הנכונה והנבונה. אך הנה, מצד שני ישנה גם דרך מפתה וקלה, שלפעמים מקצרת תהליכים לכאורה ומבטיחה רווחים גדולים.

כזה הוא היצר הרע: הוא מחזיק בחוט בקצה האריג ופורם כך את כולו. לפעמים בוחן אותנו, לפעמים מחליש אותנו. הוא מגיע בצורות שונות ובתחפושות, בדרך כלל מופיע קטן וחסר חשיבות, ואז מתפשט כמו סרטן. בבוקר הוא משכנע אותנו להמשיך לישון, ובלילה מפתה אותנו באוכל לא בריא בשעות מאוחרות, לוחש לנו להמשיך לשבת מול מסך הטלוויזיה במשך שעות רבות, אף שאנחנו יודעים שזה לא טוב עבורנו. בזמן המבחנים בבית הספר אנו לא עומדים בפיתוי וביצר, מעדיפים לבלות עם חברים במקום ללמוד ומשלמים מחיר יקר בדמות ציונים גרועים. כדי לנצח אותו, נברא לאדם "כוח הרצון", זה שנמצא בשליטתו ותפקידו להתנגד ליצר. אליו מצטרפת תבונתו של האדם, שנועדה לעזור היצר הרע מיצג את עולם הרשע. הוא הפיתוי. הוא נמצא באדם ומחוצה לו, וכל חייו עליו לעמול כדי לנצח אותו. הוא מושך את האדם לעולם האופל והחושך, לעולם החטא האסור, ותמיד יגיע אליו בזמן חולשתו, כמו לנרקומן ולמהמר.

ככל שהאדם יצליח לכבוש את יצרו כך יוקל לו בעתיד במקרים דומים, אך העולם ימשיך ויזמן לו אתגרים חדשים, קשים יותר. האדם קיבל את היכולות הגדולות ביקום: תבונה, דיבור וזכות בחירה, על כך הוא משלם בהתמודדות יומית בפיתויים.